Парламент відправив на доопрацювання нову редакцію закону «Про страхування»

Верховна Рада України відправила на доопрацювання законопроект “Про внесення змін до закону “Про страхування” (нова редакція)”.

За відповідне рішення у вівторок проголосували 227 депутатів, тоді як за прийняття законопроекту в першому читанні – 23 депутата.

Як повідомлялося, законопроект був зареєстрований 19 грудня 2011 року. Його ініціатором виступив глава підкомітету з питань контролю та законодавчого забезпечення регулювання ринків фінпослуг комітету Верховної Ради з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Андрій Пінчук (фракція Партії регіонів).

Законопроектом, зокрема, пропонується встановити мінімальний розмір регуляторного капіталу для ризикових страхових компаній у розмірі 22 млн грн, для компаній зі страхування життя – 32 млн грн. Такий же регуляторний капітал для компаній, що здійснюють страхування великих ризиків, і для перестрахових компаній.

В Україні більш жорстким стає порядок виходу на страховий ринок нових компаній, а також посилюються вимоги до управління діючими страховиками. Зокрема, пропонується призначати главу правління страхової компанії та головного бухгалтера за погодженням з Нацкомісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринку фінансових послуг.

Як зазначено в пояснювальній записці до документа, проектом пропонується забезпечити вирішення наступних проблем:

  • реєстрація страховиків виключно у формі акціонерного товариства, визначення класифікації галузей та видів страхування;
  • надання дозволу на здійснення транскордонного страхування у випадках, встановлених законодавством України;
  • створення інституту професійних перестраховиків і виділення в зв’язку з цим серед інших видів страхування окремо перестрахування, для здійснення якого необхідно отримати ліцензію;
  • встановлення порядку розкриття інформації страховиками для забезпечення надійного захисту страхувальників та введення пруденційного нагляду за страховою діяльністю;
  • встановлення вимог платоспроможності, що враховують якість активів страховика, його системи управління та розкриття інформації;
  • визначення умов доступу до діяльності на території України страховиками-нерезидентами;
  • встановлення вимог до власників істотної участі та порядку набуття істотної участі у страховика;
  • встановлення вимог до системи корпоративного управління страховика;
  • визначення порядку регулювання посередницької діяльності на території України відповідно до законодавства ЄС;
  • визначення правового статусу актуаріїв, аудиторів у сфері страхування тощо.

Крім того, проект закону містить загальні та конкретні вимоги до діяльності страхових брокерів, що враховують міжнародні принципи та стандарти. Одним із принципових нових положень є обов’язок страхового брокера пропонувати особі, що потребує страхування, аналогічні страхові послуги не менш ніж двох страховиків. Крім того, страхового брокера зобов’язаний укласти договір (поліс) обов’язкового страхування своєї професійної відповідальності в розмірі не менше 10 тис. євро для страхового брокера-фізичної особи-підприємця, 50 тис. євро для страхового брокера-юридичної особи та страхового брокера-нерезидента.

Проектом закону встановлено, що страховик обов’язково повинний проходити щорічний аудит у зовнішнього аудитора. Зовнішній аудитор має бути незалежним та внесеним до реєстру аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ.

Крім стандартних обов’язків зовнішнього аудитора, проектом закону пропонується ввести зобов’язання інформувати уповноважений орган у разі, якщо зовнішній аудитор має підстави вважати, що фінансовий стан страховика погіршився, система внутрішнього аудиту працює неадекватно або мають місце якісь інші порушення страхового законодавства.

Як неодноразово зазначали учасники страхового ринку, чинний закон «Про страхування», прийнятий в 2007 році, значно відстає від норм законодавства, які діють в Україні.

Джерело: ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА

 

This entry was posted in Новини. Bookmark the permalink.